niedziela, 13 kwietnia 2014

CosmopolitanPrzy zbiegu ulic Emilli Plater i Twardej w Warszawie powstał 160-metrowy wieżowiec Cosmopolitan. Budynek składa się z dwóch części: niższej położonej bliżej Placu Grzybowskiego i wyższej 44-piętrowej oraz czterech kondygnacji podziemnych. Na pięciu pierwszych poziomach znajdą się lokale usługowe, a wyżej luksusowe mieszkania. Nad projektem pracowała Pracownia Murphy/Jahn z samym Helmutem Jahnem, przez niektórych nazywanym papieżem architektury.

Budynek jest w maksymalnym stopniu przeszklony, tak aby do oświetlenia wnętrza w jak największym stopniu wykorzystywane było naturalne oświetlenie. Nad pierwszymi pięcioma kondygnacjami powstały dwa cofnięte piętra, a nad nimi nadwieszona została wieża. Ta konstrukcja, pozbawiona naturalnego oparcia wymagała zastosowania żelbetowych wsporników.  Prosta, smukła, modernistyczna wieża ma nawiązywać do archetypu amerykańskiego drapacza chmur. Sylweta budynku została uzyskana dzięki unikalnej konstrukcji linowej, która podtrzymuje kolejne kondygnacje budynku i wysmukla bryłę.

Dla architekta najważniejsze było miejsce, dla którego projektował, funkcjonalność, technologia, komfort przyszłych użytkowników, zapewnienie jak najlepszych widoków oraz energooszczędność rozwiązań. Ścisłe centrum Warszawy i kameralne sąsiedztwo Placu Grzybowskiego pozwala zetknąć się z niezwykłymi walorami wielkomiejskiej atmosfery, ale i spokoju oraz wypoczynku, będących na wyciągnięcie ręki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz