sobota, 13 grudnia 2014

Europejskie Centrum SolidarnościDziś 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Przy okazji tej daty chcę Wam pokazać kilka moich zdjęć zrobionych w trakcie ostatniego pobytu w Gdańsku. A chodzi o budynek Europejskiego Centrum Solidarności w Stoczni Gdańskiej. Jego otwarcie nastąpiło 30 sierpnia bieżącego roku. Sam obiekt zajmuje powierzchnię około 1 hektara i posiada 5 pięter oraz podziemny parking. Świetnie wpisuje się on w najbliższe otoczenie, oddając symboliczny przemysłowy charakter Stoczni Gdańskiej, a także ducha ruchu solidarnościowego.

Powłoka budynku przypomina skorodowany kadłub statku - rdzawy kolor nadany został budynkowi w celu nawiązania do pobliskich zabudowań stoczni. Architekci do wykonania elewacji użyli stali cor-ten, który to materiał ma nawiązywać do prostoty i surowości idei Solidarności. Materiał połączony został również z innymi pomysłami, m.in. szklaną elewacją ukrytą za poziomymi zewnętrznymi żaluzjami. Mocna, ale prosta elewacja stanowi tło dla Pomnika Poległych Stoczniowców. Koncepcja architektoniczna lekko pochyłych równoległych ścian tworzy dramatyczne wnętrze kontrastujących ze sobą przestrzeni, natomiast linearna struktura umożliwia wprowadzenie naturalnego światła w głąb obiektu.

Gmach otacza woda, plac przed budynkiem podzielony jest kanałami, a woda spływa po ścianach zagłębionego w ziemi korytarza, który prowadzi do jednego z wejść.

Oprócz niesamowicie dramatycznej stalowej bryły, wyrazistej i odważnej architektury, obiekt spełnia funkcję centrum dialogu we współczesnym świecie. Jest to miejsce spotkań, nauki, przestrzeni wystawowej oraz inspiracji. Nieco więcej o wnętrzu w jednym z kolejnych wpisów, a dziś zobaczcie zdjęcia budynku z zewnątrz.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz