piątek, 18 kwietnia 2014

Rzeczy osobiste vol. 13Kolejne wiosenne święta za pasem. Podczas gdy chłopaki malują już jajka, a dziewczyny sieją rzeżuchę, na dworze dominują głównie letnie temperatury, a w supermarketach ludzie tłoczą się w kolejkach pokrzykując jeden na drugiego, by zdobyć najlepiej wypieczony kawałek sernika, ja siedzę pod kołdrą, pociągając nosem w wyniku pierwszego w tym roku wiosennego przeziębienia. Ale nie tracąc czasu, staram się wykorzystać ten moment na planowanie pierwszej części tegorocznych wakacji. W związku z moją nową życiową myślą "Poboisz się, poboisz i umrzesz i tyle będziesz miał z tego życia" ruszam wraz ze znajomymi za koło podbiegunowe. W poszukiwaniu nieziemskich widoków, świeżego morskiego, a raczej oceanicznego powietrza, chęci spotkania leminga, zobaczenia wynurzającej się z głębin orki i złowienia świeżego dorsza, a dodatkowo zrobienia kilku ciekawych zdjęć. Ale zanim to wszystko nastąpi, zobaczcie moje kolejne rzeczy osobiste.    1) Wiosenny, a zarazem pierwszy w tym roku numer MONITOR Magazine, to spotkanie ze współczesnym duńskim wzornictwem, rozmowy z ludźmi, dla których ich własny biznes jest pasją, analiza spojrzenia Polaków na polską modę oraz sporo poleceń kulturalnych. Polecam i ja!

    2) Satyra o Hitlerze? Czy to wypada? Czy to legalne? Jest lato 2011 roku, centrum Berlina. Na jednej z miejskich ławek budzi się w całkowicie obcej dla siebie rzeczywistości, rządzonej przez kobietę o uroku płaczącej wierzby Adolf Hitler. W wyniku splotu nieoczekiwanych okoliczności zostaje parodystą samego siebie, w telewizji prowadzi własne show i święci triumfy. Timur Vermes zaskakuje obraną formułą i wykonaniem. To droga przez manowce  opętanego nienawiścią i megalomanią umysłu. Wnikliwość, szaleństwo, magnetyzm, charyzma, ale i obrzydliwe, przepełnione jadem poglądy. "On wrócił" - powieść skazana na sukces.

    3) Pędzelki Giotto do farb temperowych i akwarelowych. Doskonale rozprowadzają farbę i pokrywają malowaną powierzchnię.

    4) Kaseta VHS. Początki technologicznej rewolucji. Lata 90. obfitowały w wypożyczalnie kaset wideo. Były wszędzie, zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach. Dzięki nim mieliśmy możliwość obcowania z kinowymi nowościami. Ale każdy urodzony w tamtych czasach posiada zapewne także własną komunię zapisaną w tym formacie. A co słyszało się przy wychodzeniu z wypożyczalni? -"Tylko przy oddawaniu przewiń do początku!"

    5) Mocno elektroniczny album grupy Archive "With Us Until You're Dead" to smakowita wycieczka w przeszłość ich kariery. Mistrzowie łączenia trip hopu, down tempa, rapu i progresywnego rocka, tym razem zaskakują klimatyczną elektroniką, połamanymi breakami o przesterowanym brzmieniu i sugestywną dynamiką. Głosy wokalistów w mocno elektronicznych aranżach, w zapętlonym, hipnotycznym pulsie przypominają jazdę szybkim autem przez nocne, puste ulice miasta. Całość wcale nie taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Posłuchajcie.

    6) W kwietniu Nowy Teatr zaprasza na szczególnie interesujące spektakle, wśród których na szczególną uwagę zasługują Kabaret Warszawski oraz (A)pollonia, obie w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. O Kabarecie pisałem już w jednym z poprzednich postów, tym razem wybrałem się na (A)pollonię. Trzy historie ofiary złożonej przez kobiety: Ifigenię, Alkestis i Apolonię oraz konsekwencje ich decyzji. Klasyczny teatr przeplatany z rockowym koncertem , przemowami bohaterów, wykładami, internetowym czatem i telewizyjnym quizem. Całość stworzona na podstawie tekstów Ajschylosa, Eurypidesa, Hanny Krall, Coetzeego i innych. Cztery godziny świetnej gry aktorskiej.

    7) Buteleczka greckiego ouzo, wysokoprocentowej wódki o smaku anyżowym. Podawana zazwyczaj z wodą, po rozcieńczeniu zmienia kolor na mleczny. Często kupowana na prezent z podróży po Elladzie. Στην υγειά μας!

    8) Skórzany wizytownik.

    9) Biografia twórcy firmy Apple - Steve'a Jobsa. Napisana przy jego współpracy, oparta na ponad czterdziestu rozmowach z Jobsem oraz z członkami rodziny, przyjaciółmi, przeciwnikami, konkurentami i kolegami Jobsa. Pełne wzlotów i upadków życie, płomienna osobowość twórczego przedsiębiorcy, wykraczająca poza wszelkie schematy pasja i perfekcjonizm, które zrewolucjonizowały branże komputerową, filmową, muzyczną, telefony i publikacje cyfrowe. Jedna z najlepszych i najbardziej wyjątkowych książek jakie przeczytałem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz