sobota, 24 marca 2012

Z mojej kolekcji: Kodak Film Tank oraz No. 1 Kodak Trimming Board


Kodak Film Tank

Kodak Film Tank to system zaproponowany przez firmę Kodak dla fotograficznych amatorów wywołujących swoje własne fotografie, bez konieczności posiadania ciemni fotograficznej. System pochodzi z lat 1907-1920 XX wieku. Wprowadzony został na rynek w 1905 roku jako Kodak Tank Developer, a od 1908 roku znany jako Kodak Film Tank. System był niezwykle popularny i produkowany w różnych rozmiarach: Brownie, 3 ½ cala, 5 cali i 7 cali.

Kodak Film Tank składa się z drewnianej skrzynki, światłoszczelnej osłony, szpulki transmisyjnej,  dwóch osi do przewijania szpulek, metalowego zbiornika na roztwór, w którym wywoływany jest film oraz haczykowatego pręcika do usuwania filmu z roztworu.

Chociaż piękna drewniana skrzynka oznaczona jest napisem „KODAK FILM TANK”, w rzeczywistości film wywoływany jest w niklowo-platerowanym zbiorniku. Drewniana skrzynka służy do nawijania filmu na szpulkę ze światłoszczelną osłoną. Po nawinięciu szpulka przenoszona jest do metalowego zbiornika w celu wywołania filmu. Wywoływanie trwa 20 minut w temperaturze ok. 18˚C. Zestaw pozwala użytkownikom na wywoływanie filmu w warunkach światła dziennego. 

Specyfikacja:
Typ: Kodak Film Tank
Producent: Eastman Kodak Company, Rochester, N.Y., U.S.A.
Lata produkcji: 1907-1920? (brak dokładnych danych)
Oryginalna cena: Brownie Film Tank – 2,50$ (cena z 1912 roku – ok. 56$ w 2012 roku), 3 ½” – 5,00$, 5” – 6,00$, 7” – 7,50$

System, który posiadam to Brownie Kodak Film Tank model B przeznaczony dla filmów używanych w aparatach No. 1, No. 2, No. 2 Folding Pocket, No. 2 Folding Autographic Brownie Film Cartridges oraz No. 0 Folding Pocket Kodak i No. 1 Autographic Kodak Junior Film Cartridges. Ostatni patent – 17 września 1907 rok (data na przykrywce skrzynki oraz spodzie zbiornika). Na wewnętrznej stronie przykrywki skrzynki znajduje się tabela czasów oraz temperatur wywoływania. Zestaw jest niestety niekompletny – brakuje szpulki transmisyjnej, haczykowatego pręcika oraz jednej ośki do przewijania szpulek.

No. 1 Kodak Trimming Board

No. 1 Kodak Trimming Board to gilotyna do cięcia papieru fotograficznego. Produkowana była przez Eastman Kodak Company, Rochester, N.Y., U.S.A. w dwóch rozmiarach: 5x5 cala oraz 7x7 cala. Służyła do precyzyjnego, szybkiego przycinania zdjęć. Wykonana została z twardego drewna, ostrze wykonane z dobrej jakości stali, linijka wyraźnie oznaczona.

Specyfikacja:
Typ: gilotyna do cięcia papieru fotograficznego
Producent: Eastman Kodak Company, Rochester, N.Y., U.S.A.
Lata produkcji: brak dokładnych danych (gilotyna na pewno produkowana w roku 1912 – źródło: magazyn „Kodak”, 1912; produkowana także w 1934 roku – źródło: magazyn „Boy’s Life”, wrzesień 1934)
Oryginalna cena: No. 1 – 0,40$ (cena z 1912 roku – ok. 9$ w 2012 roku) , No. 2. (sprężynowa obsługa) – 0,60$

"Ladie's Home Journal", 1907 (
http://www.vintageadbrowser.com/photography-ads)
"Country Life in America", 1911 (
http://library.duke.edu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz