sobota, 10 marca 2012

Z mojej kolekcji: Vest Pocket Kodak model B


Aparat Vest Pocket Kodak model B z serii aparatów Vest Pocket Kodak produkowany był w latach 1925 – 1934. Jest to całkiem inny aparat od zaprezentowanego wcześniej aparatu Vest Pocket Autographic Kodak Special nie tylko ze względu na wygląd, ale też zaawansowanie. Jest to podstawowa wersja składanego aparatu miechowego przeznaczonego dla filmu 127 (także wersji „autographic”). Na jego bazie wyprodukowane zostały m.in. Boy Scout Kodak, Girl Scout Kodak.

Vest Pocket Kodak model B posiada soczewkę ukrytą za migawką. Aparat wyposażony jest w obrotową przysłonę, która posiada cztery otwory o różnej wielkości, umieszczone na obrotowej tarczy obsługiwanej za pomocą kciuka. Są one ponumerowane od 1 do 4. Wielkość otworów, zgodnie ze skalą Kodaka, porównywana do wielkości przysłony: f/11, f/16, f/22, f/32. Głębia ostrości dla poszczególnych ustawień przysłony przy pełnym rozłożeniu miecha to: No.1 – 2,29m do nieskończoności, No.2 – 1,92m do nieskończoności, No.3 – 1,52m do nieskończoności, No.4 – 1,22m do nieskończoności.

Obiektyw wyposażony jest w dwie szybkości migawki: „T” (Time) oraz „I” (Instantenous). Szybkość „I” odpowiada mniej więcej czasom otwarcia 1/25 lub 1/40 sekundy, natomiast szybkość „T” pozwala na otwarcie migawki tak długie jak spust trzymany jest w pozycji do dołu. Miech wysuwany jest za pomocą radełkowanych uchwytów poniżej obiektywu.
Metalowa obudowa aparatu pokryta została imitacją skóry  – body, korytko na miech wykonane z niklu i czarnej emalii, a sam miech wykonany został z czarnej skóry.

Specyfikacja:
Typ: aparat składany
Producent: Eastman Kodak Company, Rochester, N.Y., U.S.A.
Lata produkcji: 1925-1934
Film: zwijana błona (rozmiar 127) dla negatywu o wielkości 1 ⅝ x 2 ½ cala
Rozmiary obudowy: 6,2 x 12,4 cm
Migawka: szybkość  T (Time), I (Instantenous)
Soczewka: Meniscus - prosta soczewka wklęsło-wypukła
Przysłona: 1, 2, 3, 4
Ogniskowanie: stałe
Oryginalna cena: 7,50$ (cena w 1926 roku, co odpowiada ok. 95$ w 2012 roku)

Vest Pocket Kodak model B wyposażony jest w ruchomy celownik, możliwy do ustawienia w dwóch położeniach. Obudowa wyposażona w jedno złącze pod trójnóg, znajdujące się na otwieranej klapce. Film w modelu B ładowany jest po wyjęciu korytka z miechem przez przednią część obudowy. Aparat posiada przesuwane okienko z tyłu obudowy, przez które możliwe jest opisywanie dołączonym rysikiem, filmu o rozmiarze 127 z cechą „autographic”. Zdolny jest do wykonania ośmiu naświetleń na filmie A127. Film przesuwany jest za pomocą metalowego pokrętła znajdującego się na bocznej ściance obudowy. Na tylnej ściance czerwone okienko, pozwalające kontrolować stan przewinięcia filmu. Jak sama nazwa wskazuje wielkość aparatu nie jest duża, aparat łatwo pasuje do małej kieszeni. 

Produkcja Vest Pocket Kodak model B w Stanach Zjednoczonych zakończyła się w 1934 roku. Aparat był także dostarczany przez Kodak Ltd. na rynek europejski i produkowany w Wielkiej Brytanii od 1931 do 1933 roku.

Model, który posiadam wyprodukowany został  w latach 1926-1934 (ostatni patent  1921 – dokładny wiek aparatu trudny do określenia). Wyprodukowany został w Rochester w Stanach Zjednoczonych przez Eastman Kodak Company. Numer seryjny obiektywu 27323. Obudowy nie były numerowane. Wewnątrz znajduje się film, który już niedługo mam zamiar wywołać.

KODAKERY, A Magazine for Amateur Photographers, July 1926 (http://www.butkus.org/chinon/)
The British Journal Almanac, 1932 (http://www.flickr.com)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz