piątek, 5 lutego 2016

Opuszczone baseny SKRYDziś zapraszam Was na wycieczkę po opuszczonych basenach "SKRA". Kompleks basenów znajduje się na terenie Pola Mokotowskiego w Warszawie tuż obok stadionu lekkoatletycznego RKS Skra (dawniej Sportowy Klub Robotniczo-Akademicki, powstały  w 1921 r.). O stadionie nieco więcej w kolejnym wpisie, a dziś skupię się na samym kąpielisku.

W latach 60. XX w. podjęta została decyzja o wybudowaniu kompleksu basenowego o powierzchni prawie 7. hektarów, a w sierpniu 1973 roku baseny zostały otwarte dla warszawiaków, pomimo wcześniejszych trudności, opóźnień w budowie i wykończeniu. Kompleks ten składa się z pięciu basenów różnej wielkości (w późniejszym okresie jedne z nich był podobno basenem pożarowym), w tym dwóch wyposażonych w zjeżdżalnie, szatni, przebieralni oraz kawiarni, wyróżniającej się niezwykle ciekawą architekturą powojennego modernizmu.

Przez wiele lat miejsce to tętniło życiem. W trakcie lata odwiedzane było przez tłumy warszawiaków. Aż do początku lat 90. XX wieku, kiedy baseny zostały zamknięte. Obecnie jest opuszczone i zdewastowane, alejki zarośnięte, niecki basenów zrujnowane i wypełnione potłuczonymi butelkami. Budynki pomazane sprayem służą głównie bezdomnym jako miejsce noclegu, a także miłośnikom wszelakich trunków. Miejsce to popada w co raz gorszą ruinę z dnia na dzień, a wszystko dzieje się praktycznie w centrum Warszawy.

Z opowieści mojej mamy dowiedziałem się, że kilka osób z mojej rodziny pracowało na basenach "Skry", m.in. ciocia była bileterką, jeden z dalszych wujków głównym hydraulikiem w maszynowni, a dalsza ciotka pielęgniarką. Baseny otwarte były w sezonie letnim od rana do wieczora, jednak zdarzali się często nocni miłośnicy pływania, których mój wujek wpuszczał na teren kąpieliska za przysłowiową "flaszkę". Rodzice zabierali mnie w trakcie mojego dzieciństwa na "Skrę", podobno kąpałem się w małym basenie ze zjeżdżalnią. Osobiście tego nie pamiętam, więc musiało to być rzeczywiście dawno temu (miałem ok. 3 lat).

A teraz sami zobaczcie jak dziś wyglądają tereny kąpieliska (zdjęcia ze stycznia 2016 r.).

Budynek kawiarni. Zbudowany na planie trapezu. Na parterze znajdowało się zaplecze socjalne dla ratowników i pielęgniarki oraz otwarta przestrzeń z zadaszeniem ze stolikami. Na piętro pawilonu prowadzi rampa w kształcie litery V. Znajdował się tam taras ze stolikami oraz bar z zapleczem. Konstrukcja składa się z betonowych elementów o asymetrycznym kształcie, połączonych dwiema belkami, biegnącymi przez całą długość tarasu. Takie ułożenie wywołuje wrażenie lekkości oraz ciekawe efekty światłocienia, dzięki ażurowej konstrukcji dachu. W budynku na tyłach działał  zakład cukierniczy.
Budynek przebieralni. Na parterze i piętrze budynku znajdowała się wypożyczalnia leżaków oraz boksy przebieralni. Na parterze ściana o układzie zygzakowatym z luksferami.
Zdjęcie: Michał Skonieczny
A poniżej kilka archiwalnych zdjęć z czasów świetności kompleksu basenów SKRA. Aż łezka w oku się kręci, myśląc o tym, że kiedyś było tu tyle radości.
Zdjęcie: zbiory Urząd Dzielnicy Ochota (fotoochota.waw.pl)
Zdjęcie: metrowarszawa.gazeta.pl
Zdjęcie: zbiory Urząd Dzielnicy Ochota (fotoochota.waw.pl)
Zdjęcie: zbiory Urząd Dzielnicy Ochota (fotoochota.waw.pl)
Zdjęcie: zbiory NAC (audiovis.nac.gov.pl)
Zdjęcie: zbiory NAC (audiovis.nac.gov.pl)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz