poniedziałek, 15 lutego 2016

Sportowa ruina - stadion SKRY

Tuż obok opuszczonych basenów "Skry" (fotorelacja w poprzednim poście), położony jest stadion piłkarsko-lekkoatletyczny. Tym razem zaglądamy właśnie tam, na niedawno wyremontowaną nawierzchnię tartanową i zdewastowane trybuny.

Stadion RKS "Skra" w Warszawie (dawniej Sportowy Klub Robotniczo-Akademicki) został oddany do użytku w 1953 roku. Początkowo istniał tu tor żużlowy, który w latach 1948-1953 został przebudowany na obiekt o funkcjach lekkoatletycznych. Trybuny mogły pomieścić 35 000 widzów. W roku 1969 położono tu pierwszą w Polsce nawierzchnię tartanową, która stała się symbolem najwyższych osiągnięć techniki i technologii budownictwa sportowego. Umożliwiała ona organizowanie dużych widowisk lekkoatletycznych, takich jak memoriały Janusza Kusocińskiego i Jerzego Michałowicza, mistrzostwa Polski, mecze międzypaństwowe. Niesamowite rezultaty osiągali tu tacy sportowcy jak: Irena Szewińska, Jacek Wszoła, Marian Woronin, Teresa Sukniewicz i wielu innych.

W budynku stadionu mieściły się hotel ze stołówką, gabinet lekarski, sauna, sala gimnastyczna i gabinet lekarski, a oprócz tego do dyspozycji zawodników był stadion treningowy oraz kompleks basenowy położone na zapleczu całego obiektu.

Stadion obecnie jest przystosowany do organizacji największych imprez, a dokładniej jego powierzchnia płaska, czyli 400-metrowa, ośmiotorowa bieżnia, wymieniona w latach 2009-2011. Trybuny popadły jednak w ruinę. Połamane ławki, często ich brak, zapadnięte i pokruszone elementy betonowe, powyginane barierki odstraszają raczej swoim stanem i wyglądem. Obiektowi należy się renowacja, odświeżenie i zainteresowanie ze strony miasta. Arena ta, położona niemalże w centrum stolicy, mogłaby stać się centralnym punktem wszelkich wydarzeń lekkoatletycznych. Czy tak się stanie, czy to miejsce zostanie zrównane z ziemią, albo też zapomniane na dłuższy czas? Zobaczcie sami jak wygląda dziś stadion "Skry".

Zawody lekkoatletyczne na stadionie RKS "Skra" w Warszawie, 1973, zdjęcie: zbiory NAC (audiovis.nac.gov.pl)
Zawody lekkoatletyczne na stadionie RKS "Skra" w Warszawie, 1973, zdjęcie: zbiory NAC (audiovis.nac.gov.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz