środa, 7 stycznia 2015

Europejskie Centrum Solidarności - migawki z wnętrzaTym razem zrobiłem kilka zdjęć wnętrza Europejskiego Centrum Solidarności, bo oprócz niesamowitej bryły (do obejrzenia w jednym z poprzednich wpisów na moim blogu), jest to również nowoczesne miejsce z wystawą dotyczącą historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do demokratycznych przemian w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Oprócz tradycyjnych ekspozycji, jest tu także dostęp do projekcji przestrzennych i elektronicznych, w których wykorzystywane są fotografie, archiwalne filmy, dokumenty, mapy i wiele innych. W każdej z sal znajdziemy różne etapy rozwoju Solidarności. Sporo jest tu autentycznych obiektów stoczniowych, wykorzystane zostały dokumenty operacyjne służb bezpieczeństwa, wspomnienia z Grudnia '70.

Jest także m.in. sala poświęcona stanowi wojennemu z milicyjnym samochodem, tarczami zomowców. Jest pokój ukazujący aktywność organizacji opozycyjnych, zwołujących manifestacje, drukujących książki i ulotki, emitujących audycje radiowe i telewizyjne. Jest Okrągły Stół, przy którym można usiąść tak jak kiedyś w trakcie dialogu władzy z opozycją.

Warto poświęcić trochę swojego czasu, żeby zobaczyć to wszystko samodzielnie. Na mnie wnętrze i wystawa zrobiły ogromne wrażenie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz