sobota, 21 kwietnia 2012

Z mojej kolekcji: No 1 Folding Pocket Kodak Model E


No 1 Folding Pocket Kodak Model E to aparat na film zwojowy 105, produkowany w Stanach Zjednoczonych przez Eastman Kodak  Company, Rochester, N.Y., U.S.A. w latach 1910-1915. Jak pisano o nim w magazynie Kodaka z 1911 roku „ten najmniejszy z Kodaków, zaprojektowany został dla tych, którzy marzą o kompaktowym składanym aparacie, który można łatwo nosić w kieszeni i którym można robić zdjęcia bez konieczności ustawiania ostrości i określania odległości”. W tych latach był to więc jeden z najmniejszych aparatów Kodaka, w porównaniu do swoich poprzedników. Można dzięki niemu wykonać 12 naświetleń bez ponownego ładowania filmu.

No 1 Folding Pocket Kodak Model E to jeden z serii aparatów Folding Pocket Kodak, produkowanych od 1897 roku.  Obudowana wykonana została z drewna, wewnątrz lakierowanego, na zewnątrz pokryta szczelnie ziarnistą skórą, pozostałe elementy wykonane z aluminium. Aparat wyposażony jest w jedną z kilku w tym czasie dostępnych migawek, a dokładnie Pocket Automatic. Nad obiektywem znajduje się odwracalny wizjer, umożliwiający wykonywanie zdjęć w pionie lub w poziomie. Aparat posiada także czerwony miech, stosowany w tym modelu do roku 1912, potem produkowany był już z czarnym miechem.

No 1 Folding Pocket Kodak Model E posiada znakomity mechanizm samoskładający. Łoże miecha otwierane jest jednocześnie z miechem, za pomocą dwóch sprężyn zamocowanych po obu jego stronach. Zapewniało to sztywną strukturę, dużo lepszą niż w aparatach produkowanych dekadę później. Aparat po otwarciu podtrzymywany jest przy pomocy dwóch rozkładanych stopek zamocowanych po obu stronach otwieranej przedniej klapki. Przedni panel Modelu E, na którym zamocowany jest obiektyw, wykonany jest z metalu, w przeciwieństwie do poprzednich modeli, w których panel wykonany był z drewna.

Tylny panel obudowy otwierany jest za pomocą metalowego przesuwanego listka na panelu bocznym obudowy. Panel posiada czerwone okienko, umożliwiające kontrolowanie stanu przewinięcia filmu wewnątrz, podczas fotografowania. Film przewijany za pomocą pokrętła na lewym bocznym panelu obudowy.

Specyfikacja:
Typ: aparat składany
Producent: Eastman Kodak Company, Rochester, N.Y., U.S.A.
Lata produkcji: 1910-1915 (Model E)
Film: zwijana błona (rozmiar 105) dla negatywu o wielkości 2 ¼ x 3 ¼ cala
Rozmiary obudowy: 9 x 17,2 cm
Migawka: Pocket Automatic z szybkością I, B (Bulb), T (Time)
Soczewka: soczewka achromatyczna z ogniskową 105mm
Przysłona: 1, 2, 3, 4
Ogniskowanie: stałe
Oryginalna cena: 10,00$ (cena w 1914 roku, co odpowiada ok. 225$ w 2012 roku)

Model, który posiadam wyprodukowany został  w latach 1910-1912 (ostatni patent 24 listopada 1908). Wyprodukowany został w Rochester w Stanach Zjednoczonych przez Eastman Kodak Company (obudowa nr seryjny 166165). Wyposażony w migawkę Pocket Automatic (ostatni patent 31 sierpnia 1909).

"Youth's Companion", 1913 (library.duke.edu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz