wtorek, 19 sierpnia 2014

Czerwone chatyDziś kolejna porcja zdjęć z Lofotów. Tym razem kilka zdjęć norweskich chat rybackich - rorbu. Dawniej, mniej więcej do połowy XX wieku były one bazą noclegową dla rybaków, którzy przypływali na Lofoty na połowy arktycznego dorsza. Od lat 60. wraz z rozwojem turystyki na Lofotach, remontowane przez ich właścicieli, służą turystom jako baza wypoczynkowa lub są adaptowane jako miejscowe muzea i galerie. Rorbu w krajobraz Lofotów wpisane są od początku XII wieku. Rorbu to połączenie słów "ro" - wiosłować, wypływać na ryby oraz "bu", oznaczającego chatkę, domek. Ulokowane są one zazwyczaj na palach przy morskim brzegu. Zbudowane z drewna, pomalowane na brązowo-czerwony kolor lub czasem na kolor żółty.


Rorbu w Nusfjord, najstarszej i najlepiej zachowanej wiosce rybackiej w Norwegii, położonej na zachodnim wybrzeżu Lofotów.

Głowy dorsza suszone w powiewach północnego wiatru.

Port w Napp, półtora kilometra za podwodnym tunelem Nappstraumen, o długości  1 776 m i głębokości 63 m pod poziomem morza, łączącym wyspy Vestvågøya i Flakstadøya.
Rorbu w Nusfjord.

Mewa trójpalczasta w okresie godowym.

Port w Nusfjord.

Domki na nabrzeżu, o wiele większe od rorbu to sjøhus. Te w Nusfjord zaadaptowane zostały m.in. na muzeum, restauracje i sklep z pamiątkami.

Maszyny portowe w Nusfjord.

Latarnia morska w Nusfjord.
Plaża Kvalvika widziana na chwilę przed wejściem na szczyt Ryten.

Rorbu przy piaszczystej plaży w Ramberg. Wokół tropiki. W powietrzu 12 stopni, w wodzie jakieś 8.

Przedstawicielki lofockiej fauny.

Rorbu w Toppøy.

Domki rybackie w Moskenes.

2 komentarze:

  1. Bardzo ładne zdjęcia! Proponujemy wziąć udział w plebiscycie na kalendarz 2015 Mojej Norwegii :) Już niedługo start http://www.mojanorwegia.pl/szczegoly_plebiscytu_na_zdjecia_do_kalendarza.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Zdjęcie do plebiscytu podesłane. Pozdrawiam!

      Usuń