sobota, 3 listopada 2012

Z mojej kolekcji: No 2 Brownie Kodak Model F (UK Model)No 2 Brownie (Model F) to prosty aparat skrzynkowy o metalowej konstrukcji, z obudową pokrytą tworzywem skóropodobnym. Produkowany był w latach 1929-1935 w Wielkiej Brytanii, w fabryce w Harrow, w północnozachodnim Londynie, przez Kodak Limited.

Brownie to nazwa długoprodukowanej popularnej serii prostych i niedrogich aparatów wytwarzanych przez firmę Eastman Kodak. Brownie spopularyzował tanią fotografię i wprowadził pojęcie „snapshot” – szybkiego, spontanicznego zdjęcia. Pierwszy Brownie, wprowadzony na rynek w lutym 1900 roku, był bardzo prostym kartonowym aparatem skrzynkowym, dostępnym dla każdego w cenie 1 dolara. Aparat został nazwany imieniem popularnego wówczas bohatera kreskówki , chochlika Brownie (pierwsza postać ukazała się w drukowanej publikacji w 1881 r. w Stanach Zjednoczonych).

Aparat No 2 Brownie produkowany był w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii. Szkielet wersji brytyjskiej jest taki sam jak wersji amerykańskiej, natomiast aparat różni się innymi detalami. Najbardziej zauważalną różnicą jest metalowe obramowanie obudowy, w wersji brytyjskiej zawsze jest to czarna emalia, w wersji amerykańskiej obramowanie jest w kolorze tworzywa pokrywającego obudowę. Także kolory obudowy różnią się od siebie. Modele brytyjskie zostały wyprodukowane w kolorach: czarny, niebieski, zielony, brązowy, czerwony, bordowy, szary. W 1935 powstał srebrny model dla upamiętnienia Srebrnego Jubileuszu koronacji króla Grzegorza V. Najrzadsza wersja – Modernist , wypuszczona została na rynek w 1930 r. z okazji sezonu bożonarodzeniowego i pokryta była wzorem geometrycznym.

Aparat wyposażony jest w prostą soczewkę meniskową, prostą przysłonę przesuwną o trzech wielkościach, dwa odblaskowe wizjery  oraz dwa wejścia statywowe dla zdjęć poziomych i pionowych. Z boku obudowy znajduje się pokrętło przewijania filmu, w dwóch wersjach – w formie zakręconego klucza (1921 – 1931) lub w formie gałki (1931 - 1935). Pokrycie obudowy posiada wytłoczone prostokątne linie, a tylna klapka wytłoczony emblemat producenta z nazwą aparatu (wersja 1929 - 1931 r.), pozostałe modele mają płaską obudowę. Czerwony otwór z tyłu obudowy wskazuje stopień przewinięcia filmu.

Specyfikacja:
Typ: aparat skrzynkowy
Producent: Kodak Limited, Wielka Brytania, Londyn
Lata produkcji: 1929-1935
Film: zwijana błona (rozmiar 120) dla negatywu o wielkości 2 ¼  x 3 ¼ cala
Rozmiary obudowy: 10,3 x 13,8 x 7,6 cm
Migawka: prosta z szybkością T, I
Soczewka: meniskowa
Przysłona: prosta przesuwna (3 wielkości)
Ogniskowanie: stałe
Oryginalna cena:  2,50$ (cena w 1931 roku, co odpowiada ok.  35$ w 2012 roku)

Model w kolorze czerwonym, który posiadam wyprodukowany został  w  1931 roku (posiada emblemat z tyłu obudowy oraz pokrętło w formie gałki). Wyprodukowany został w Harrow w Londynie (obudowa nr seryjny 583).

Magazyn Kodak, 1931 (http://mgroleau.com/catalogues_kodak/)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz