wtorek, 18 lutego 2014

Z mojej kolekcji: No 2 Brownie Kodak Model F (UK Model)



To już drugi z serii aparatów No 2 Brownie (Model F) w mojej kolekcji. Pierwszy z nich możecie znaleźć w poście z 2012 roku. Tym razem udało mi się zdobyć model w kolorze szarym (chociaż można go określić także jako kolor szarozielony).



No 2 Brownie (Model F) to prosty aparat skrzynkowy o metalowej konstrukcji, z obudową pokrytą tworzywem skóropodobnym. Produkowany był w latach 1929-1935 w Wielkiej Brytanii, w fabryce w Harrow, w północno-zachodnim Londynie, przez Kodak Limited.



Aparat No 2 Brownie produkowany był w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii. Szkielet wersji brytyjskiej jest taki sam jak wersji amerykańskiej, natomiast aparat różni się innymi detalami. Najbardziej zauważalną różnicą jest metalowe obramowanie obudowy, w wersji brytyjskiej zawsze jest to czarna emalia, w wersji amerykańskiej obramowanie jest w kolorze tworzywa pokrywającego obudowę. Także kolory obudowy różnią się od siebie. Modele brytyjskie zostały wyprodukowane w kolorach: czarny, niebieski, zielony, brązowy, czerwony, bordowy, szary. W 1935 powstał srebrny model dla upamiętnienia Srebrnego Jubileuszu koronacji króla Grzegorza V. Najrzadsza wersja – Modernist , wypuszczona została na rynek w 1930 r. z okazji sezonu bożonarodzeniowego i pokryta była wzorem geometrycznym.



Aparat wyposażony jest w prostą soczewkę meniskową, prostą przysłonę przesuwną o trzech wielkościach, dwa odblaskowe wizjery  oraz dwa wejścia statywowe dla zdjęć poziomych i pionowych. Z boku obudowy znajduje się pokrętło przewijania filmu, w dwóch wersjach – w formie zakręconego klucza (1929 – 1931) lub w formie gałki (1931 - 1935). Pokrycie obudowy posiada wytłoczone prostokątne linie, a tylna klapka wytłoczony emblemat producenta z nazwą aparatu (wersja 1929 - 1931 r.), pozostałe modele mają płaską obudowę. Czerwony otwór z tyłu obudowy wskazuje stopień przewinięcia filmu.



Specyfikacja:

Typ: aparat skrzynkowy

Producent: Kodak Limited, Wielka Brytania, Londyn

Lata produkcji: 1929-1935

Film: zwijana błona (rozmiar 120) dla negatywu o wielkości 2 ¼  x 3 ¼ cala

Rozmiary obudowy: 10,3 x 13,8 x 7,6 cm

Migawka: prosta z szybkością T, I

Soczewka: meniskowa

Przysłona: prosta przesuwna (3 wielkości)

Ogniskowanie: stałe

Oryginalna cena:  2,50$ (cena w 1931 roku, co odpowiada ok.  35$ w 2012 roku)



Model prezentowany poniżej, który posiadam wyprodukowany został  w  latach 1929-1931 roku (posiada pokrętło w formie zakręconego klucza). Wyprodukowany został w Harrow w Londynie (obudowa nr seryjny H569). Na zdjęciach poniżej także w zestawieniu z brytyjskim modelem w kolorze czerwonym.


sobota, 8 lutego 2014

Tam i z powrotem



Gdy za oknami topnieje już śnieg (może jeszcze nie ostatni), a słońce coraz wyżej nad horyzontem podgrzewa zmrożone gałęzie drzew, znalazłem chwilę aby raz jeszcze przejrzeć ostatnio zrobione zdjęcia. Herbata, śniadanie, spacer. Po raz ostatni grudniowe urywki ze stolicy Dolnego Śląska.


sobota, 1 lutego 2014

Przejście



Studentka, matka z wózkiem, kobieta z zakupami, mężczyzna z walizką i dziesięciu innych zwykłych przechodniów. Część widoczna w całej swej okazałości, część znika w niewidzialnym przejściu. Pomnik Anonimowego Przechodnia. Ruchliwe skrzyżowanie we Wrocławiu. 13 grudnia 1981 roku spora część polskiego narodu zeszła do podziemia. Wielu z nich ryzykowało zdrowiem i życiem dla dobra kraju. Symbol zmian, jakie zaszły w Polsce od czasu wprowadzenia stanu wojennego i zniewolenia ludzi przez system komunistyczny.